Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin  % 95 i ailesel denilen genetik saç dökülme tipidir.Doğru bir tedaviyle % 90 dan daha yüksek bir ihtimalle tedavi edilebilir.
Erkek saç dökülmelerinin sebebi net bir şekilde ortaya konmuş bir dökülme tipidir ve tedavisi de çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 90 dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.
Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan ve etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış 4 madde vardır
1-Finasterid;Prostat hastalığının tedavisinde kullanılır yan etki olarak saç çıkarır,hormonları etkilediği için yan etki yapabilir.
2-Minoxidil;Yüksek tansiyon ilacıdır yan etki olarak saç çıkarır,alerji dışında görülen yan etkileri çok seyrektir.
3-Procapil;Saç dökülmesi tedavisi için geliştirilmiş en etkili mloleküldür,bilinen ciddi yan etkisi yoktur.Finasteridin etkisini bölgesel olarak yaptığı için hormonları etkilemez,minoxidil gibi kökü uyarır alerji ihtimali çok düşüktür.
4-Saw palmetto;bitkisel üründür,saç dökülmesinin sebebi DHT oluşumunu engellediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Yan etki yaşamadan güvenle kullanılabilir.
Bu maddelere ek olarak saç kalitesini arttıran biotin,keratin,sistin,çinko,bioperin,saç kökünün beslenmesini arttıran ginkgo biloba gibi ürünler bulunan formülasyonlar da ciddi katkı sağlar.
Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;
Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.
Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.
Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.
Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaatlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış formülasyonlar tercih edilmelidir.