Guatr Saç Dökülmesi

Boyunda şişlik şeklinde karşımıza çıkan guatr hastalığı tiroid adlı organın hastalığıdır. Guatr da hormon düzeyine göre iki çeşit vardır hormonların düşük olması ve hormonların yüksek olması (zehirli ), dökülme şeklide bu hormon düzeyine göre değişik karakterde olabilmektedir.

Zehirli olduğunda daha çok kırılma şeklinde karşımıza çıkarken, hormon düşüklüğünde parlaklığını kaybetme, sönükleşme, kökten dökülme şeklinde görürüz.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hormonların düşük olduğu hipotiridide hücre metabolizması yavaşlar, ciltte kuruma olur. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur, yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı dökülmeye telogen effulium denir. Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Hormonların yüksek olduğu zehirli guatr hastalığında ise saç daha çok kırılma şeklinde dökülür,kökten dökülme olmaz.

Guatra bağlı saç dökülmelerinin tedavisi

Tabiî ki önce asıl hastalığın tedavisi yapılır. Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışarıdan hap olarak tiroid hormonları alınır. Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenlerin bir kısmı geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır. Zehirli guatr da ise hormon düzeylerini normale indirecek tedavi verilir.Her iki durumda da guatr tedavisine başlandığında saça yönelik olarak günlük 10 mg B7 vitamini veya keratin, L-sistin, metionin, çinko, magnezyum gibi saçın kalitesini artıran, gingko biloba gibi köke giden kan miktarını artıran maddeler içeren geniş spektrumlu ilaçlar kullanmak geri dönüş hızını ve uzama hızını artırır. Guatr hastalığında genellikle sprey tarzı veya şampuan gibi bölgesel ürün kullanımı değil kökten beslemek için tablet formunda ilaçlar önerilir.

Denir eksikliğine bağlı saç dökülmesi tedavisi gibi bir yaklaşım izlenir.