Menepoz Saç Dökülmesi

Erkeklerin hormonları saçı dökerken kadınlarda durum tam tersidir kadınlık hormonu saçı korur ve besler. Kadınlarda menopoz sonrası östrojen adlı hormon azalır.Östrojen kaliteyi artıran,parlaklık veren,dökülmeyi engelleyen bir hormondur.Bu hormonun azalması  dökülme ve kalite kaybına sebep olur..

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen kadınlardaki hormonal değişim ve buna bağlı saç kalite değişiklikleri şu şekillerde karşımıza çıkar

*Saçın uzama hızı yavaşlar

*Saçlar daha kurudur

*Parlaklık azalır

*Seyrelir

*Saç telleri incelir

*Doğal şartlara (güneş ışını,rüzgar,toz gibi) dayanma gücü azalır.

*Kuaförlük hizmetleri daha çok zarar verir.

*Kırılganlığı artar

*Rengini kaybeder beyazlaşır (melanositler öldüğü için renk veren melanin üretilemez)

*Yaş ilerledikçe saç neden kalite kaybeder ?

*Hormonal değişiklikler;Menopoza giren kadında yumurtalıklar yeterli çalışmadığı için kan östrojen seviyesi düşer ve saçlarda kalite kaybı başlar.

*Bir diğer hormon etkinliği değişim ise kadınlık hormonun  azalırken erkeklik hormonu olan testosteronun azalmamamsıdır.Östrojen testosteron oaranı östrojen lehine bozulduğu için menopoz döneminde erkek tipi dökülmede artar.

*Eser element azalması;Her iki cinste de yaş ilerledikçe gerek bağırsaktan emilimin azalması gerekse yeterli beslenememek vücutta çinko,bakır,magnezyum gibi eser elementlerin azalmasına sebep olur.Bunların azalması saç yapımını azaltır.

*Damar sertliği;ileri yaşta bütün damarlarda az veya çok daralma olur bu da saç kökünün daha az beslenmesine sebep olur.

*Protein yapımı;yaş ilerledikçe protein sentezi azaldığı için bir tür protein olan saçın yapımı yavaşlar

*Hücre çoğalma hızı azalır;saç hücrelerin çoğalması sonucu yenilenir ve büyür,hücre çoğalması yavaşlayınca saç ve tırnaklar daha yavaş uzar.

Saçta oluşan bu kalitesizlik nasıl düzeltilir ?

Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değildir ama saçın ihtiyaç duyduğu maddeler verilirse saçın yaşlanması durdurulabilir ve ciddi kalite artışı sağlanabilir.Yaşlanmayla alımı azalan çinko,magnezyum,demir gibi elektrolitler,saçın yapı taşı olan keratin,L-sistin gibi kalite arışı sağlayan maddeler,hormonal hasarı engelleyen ürünler alınması saç kalite kaybını durdurup saçların eski kalitesine yaklaşmasını sağlayabilir.Bu amaçla birçok saç besleyici şampuan ve tablet üretilmektedir.Şampuan seçerken biotinli şampuanlar tercih edilebilir.Ağızdan hap şeklinde kullanılabilecek en etkili madde bitkisel östrojen olan isoflawondur.İsoflavon östrojen gibi etki ederek eksikliği tamamlar.Gelişmiş ülkelerde çok yaygın olsa da Türkiye de isoflavon içeren ürün sayısı sınırlıdır.