B5 Vitamini

B5 vitamini, pantotenic asit, pantothenat, kalsiyum pantotenat ve provitamin B5 vitamini olarak ta adlandırılmaktadır. Saç oluşumunda kullanılan enzimlerin etkili olabilmesi için gerekli olan vitamindir. En önemli etkisi saçın büyüme dönemi olan anagen süresini uzatmasıdır. Bilindiği gibi saçın 3 dönemi vardır katagen ve telogen saçın deşim için dökülme ve dinlenme dönemleri anagen ise saçın büyüme,kalınlaşma ve uzama dönemidir.Anagen süresinin uzamasını kişi saç dökülmesinin durması gibi algılar. Pantotenik asit direk dökülme üzerine etkili değildir.Bu konuda bir çok bilimsel yayın vardır aşağıda adresi yazan bilimsel çalışma konuyu ayrıntılı ele almaktadır.

B5 vitamininin saç beyazlamasını geciktirdiği yönünde bilgiler vardır ancak bunu destekleyen güvenilir kurumlarca yapılmış bir bilimsel çalışma yoktur.

B5 vitamini bölgesel olarak kullanıldığında ciltten emilemediği için etkili olamaz bu sebeple şampuanlarda daha rahat emilebilen provitamin B5 şeklinde bulunur ve saç kalitesine yönelik üretilen tüm şampuanlarda vardır.

Bölgesel kullanılan provitamin B5 ve tabletlerde kullanılan B5 vitamini

-Saçın uzama hızını artırır

-Anagen fazını uzatarak daha uzun saç elde edilmesini sağlar

-Kalite artışı sağladığından uçtan kırılmalar zalır

-Koparak dökülmeleri durdurur.

-Saçın parlaklığını artırır

-Saçın daha iyi şekil almasını sağlar

-Kuaförlük hizmetlerinin ve güneş ışığı, hava kirliliği gibi doğal etkilere karşı dayanma gücünü artırır.

-Saç beyazlamasını geciktirir ?