Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba uzak doğuda yetişen yapraklarının damar genişletici etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir bitkidir. İlk kullanıldığı hastalık beyin kan dolaşımının azaldığı unutkanlık hastalığı Alzheimer yani bunama hastalığıdır. Sonraki yıllarda vücutta beslenme ihtiyacının arttığı durumlarda da kullanımı yaygınlaşmıştır.

Orta yaşı geçmiş yani menopoz yaşlarındaki kadınlarda vücuttaki hormonal değişim ve beslenme yetersizliği sebebiyle birçok sorun ortaya çıkabilmektedir bunlardan en yaygını saç sorunlarıdır.

Menopoz döneminde saçlarda şu değişiklikler olur;

Saçlarda dökülme, parlaklığında azalma, sönükleşme, incelme, şekil verilememe ve beyazlaşma.

Bu sorunlara sebep olan bir çok faktör vardır bunlardan biri de saç köklerine yeterli kan gitmemesidir. Saç köklerine daha fazla kan göndermenin en etkin yolu ginkgo biloba kullanımıdır. Kullanıldığında saçlarda kalite artışı, parlaklığında eskiye dönüş ve dökülmede azalma görülür buna ek olarak yine yaşa bağlı gelişen unutkanlık gibi sorunlar da azalır. Menopoz döneminde ortaya çıkan saç sorunları için kullanılan tablet formu ürünlerde mutlaka bulunmalıdır.

Menopoz dönemi dışı saç dökülmelerindende de kullanımı yaygındır, sonuçta erkek tipi de olsa, kadın tipi de olsa dökülne saçların beslenmesini artırmak elde edilecek tedavi başarısını artırır. Yine damarların genişlemesi ilacın içerdiği diğer maddelerin köke daha rahay ve yoğun ulaşmasını sağlar.

Ginkgo Biloba Saç Ekimi Sonrası

Ginkgo bilobanın bir diğer kullanım yer ise saç ekimi sonrası dönemdir. Bu amaçla kullanımı dünyada hızla yaygınlaşmakta ve Türkiye’de de saç ekimi ile ilgili yenilikleri yakından takip eden kliniklerde her ekim hastasına rutin verilmektedir. Kıl kökleri geçirdikleri mikro travma nedeniyle nakledildiği yerde daha fazla oksijene ve besleyici diğer maddelere ihtiyaç duyar. İşte bölgedeki damarları genişleten ilaç kullanıldığında köke gelen kan damarlarında genişleme olur, buna paralel olarak yine köke gelen oksijen, vitamin ve diğer maddelerin miktarı artar. Yeri değiştirilen yani ekilen saçların beslenmesi iyi olduğunda ekimden sonra görülen şok dökülme daha az olur, şok dökülmeyele kaybedilenler daha erken çıkar, daha kaliteli olur ve en önemlisi de ölen kök sayısı çok daha az olur.

Unutkanlık hastalığı Alzheimer için üretilen ilaçlarda (tebokan, bilokan vs) saf G.Biloba varken saçla ilgili sorunların çözümü ve ekim sonrası (menopecia, xpecia vs) için önerilenlerde G.Bilobaya ek olarak saçla ilgili mineral, vitamin ve aminoasitler de bulunmaktadır. Çünkü birinde damarı genişletmek yeterliyken diğerlerinde damar genişlemesine ek maddelerle daha iyi sonuç alınır.