Saw Palmetto

Saw (testere) palmetto (palmiye) bir tür palmiye ağacıdır ancak cüce palmiye denilen bodur tipidir, ağacına serenoa repens te denir. Avusturalya ve yeni zellanda da yetişmektedir. Meyvesi ve yaprağı insan sağlığında kullanılır. Bilindiği üzere ailesel (hormonal, erkek tipi) saç dökülmesine sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış tek etken DHT (Di Hidro Testosteron) dir. Saw palmettonun 5 alfa redüktazı engelleyerek DHT oluşumunu durdurduğu yönünde yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır. Yapılan bilimsel çalışmalarda 5 alfa redüktazın tip 1 ine etkili olduğu için finasterid veya dutasterid gibi cinsellik üzerine yan etki yapmadığı tespit edilmiştir. Saç dökülmesine en etkili bitki saw palmettodur. İlk kullanım yeri iyi huylu prostat büyümesi hastalığıdır. Günlük 1500 mg kullanan prostat hastalarında bile cinsellikle ilgili yan etkilere rastlanmamıştır.

Saw Palmetto Saç Dökülmesi

Saw palmetto 5 alfa redüktazın daha çok saçlı deride bulunan tip 1 i üzerinde etkilidir bu sebeple cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Benzer etkiyi gösteren finasteridde görülen hormonal sorunların saw palmetto da görülmediği yönünde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma vardır.Çalışmalar daha çok DHT nin sebep olduğu prostat büyümesi ve saç dökülmesi üzerine yapılmış çalışmalardır.Erkek saç dökülmesi tedavisi için üretilen tabletlerde günlük 600 mg kadınlarda görülen dökülmede ise daha düşük dozda günlük 300 mg önerilir. Saç sorunlarında bu dozda alım yeterlidir ve güvenle yan etki yaşamadan kullanılabilir.Prostat büyümesi için ürtilen ilaçlarda daha yüksek miktarda günlük 1500 mg a kadar aktif madde içerir.

Saw palmettonun bir diğer kullanım alanı ise saç spreyleridir, saç dökülmesi tedavisi için üretilen bitkisel spreylerin olmazsa olmazı saw palmettodur ve tüm bitkisel saç spreylerinde vardır.

Şampuanlarda kullanımı biraz daha farklıdır saw palmettonun daha çabuk emilebilir formu LSSRE (Lipo Steroik Serenoa Repens Extresi) kullanılır. Her ne kadar şampuanlar tek başına saç dökülmesi tedavisinde yetersiz kalsa da dökülme için şampuan kullanılacaksa LSSRE içerenler tercih edilmelidir.

Cüce palmiyenin etkisi finasterid denilen maddeye benzer ancak finasterid gibi yan etki yapmadığı yani cinsel istekte azalma gibi sorunlara sebep olmadığını kanıtlayan çok sayıda güvenilir bilimsel yayın vardır.

Isırgan otu, kabak çekirdeği, sarımsak, elma çekirdeği gibi bir çok bitki için DHT yi engellediği söylense de bunları destekleyen bir tek bilimsel deneysel çalışma yoktur, saç dökülmesi tedavisinde en etkili bitki saw palmettodur.