Çay Ağacı Yağı

Avusturalya da yetişen çay ağacı denilen ve Türkiye dekinden çok farklı bir bitkiden elde edilir. Ülkemizde yetişen çaydan farklı bir bitkidir. Kıtanın yerlileri Aborijin lerin asırlardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullandıkları bir bitki türüdür. TTO (Tea Tree Oil) hafif kötü kokulu bir yağdır. Üzerine yapılmış yüzlerce bilimsel çalışma vardır. Yapılan bilimsel çalışmalarda bölgesel olarak kullanımı halinde

Mikrop öldürücü (antibakteriyel) ,mantar öldürücü (anti mikotik), şişlik giderici (antienflamatuar) etkisi yanı sıra yara iyileşmesini hızlandırıcı etkileri olduğu görülmüştür.

Karşılaştırmalı bilimsel çalışmalarda mantar kremleri kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bilindiği gibi saçlı deri sorunları yoğun kepek ve seboreik dermatit hastalığında en önemli sebep mantardır ( malessezia furfur adlı mantar) ve tedavinin temelini bu mantarın temizlenmesi yatar.

Ta tree oil in kullanıldığı saç ve saçlı deri sorunları ;

Seboreik dermatit;Saçla ilgili en yaygın ve başarıyla kullanıldığı hastalık yağlı egzama (seboreik dermatit) dır.Yağlı egzama tedavisinde yan etkiye sebep olmadan yüksek başarı göstermektedir.% 5 lik solüsyonları haftada 2 defa kullanıldığında yağlı egzama ve buna bağlı saç dökülmesi kısa sürede düzelir. Şampuanlara konsa da oran çok düşük kaldığı için etkisi olmamaktadır.

Yoğun kepek; sıradan şampuanlarla düzelmez climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır, ek olarak TTO losyon kullanmak sorunu daha kısa sürede çözer

Sedef; kortizonlarla tedavi edilir ancak yan etkileri sebebiyle fazla kullanılamaz, TTO kullanımı hastalığın alevlenmesini engeller.

Şampuanlara TTO konsa da oran çok çok düşük düzeylerde olduğu için hiçbir etkisi olmaz, sadece bitkinin popülaritesinden yararlanmak amacıyla konmakta yada konduğu söylenmektedir.

Solüsyon dışında çay ağacı yağlı merhemler de vardır. Merhem formu da yaygın olarak kullanılmaktadır.

TTO merhem formunda % 1 yoğunlukla kullanılır ve hastalıkların tedavisinde kullanılır

Anal dermatit (mayasıl), pişik, kaşıntı, böcek sokması, alerji, egzama, yağlı egzamalar (seboreik dermatit) da güvenle ve başarıyla kullanılır.

Çay ağacı yağının yan etkisi yoktur.