Pentavitin

Bilinen en etkili nemlendiricidir.Nemlendirici bir çok cilt kreminde cildin nemini korumak amacıyla kullanılmaktadır. Birçok güneş koruyucuda bulunmaktadır.

Pentaviti’in şampuanlarda kullanımı son 2-3 senede giderek yaygınlaşmıştır.Şampuandaki nemlendirici saçlı deride rahatlık, ferahlık verir,saçlı derinin kurumasını ve bu yolla kepek ve kaşıntı olmasını engeller.Saçlı deri gibi saçıda tümüyle sararak nemlenmesini sağlar saçtaki bu nemlenme elektriklenmeyi azaltır saça daha rahat şekil vermeyi sağlar, saçta nemlendirme yaparak kuaförlük hizmetleri sırasında kırılmasını ve yıpranmasını engeller, saçın travma ve hava kirliliği ve güneş ışınları gibi doğal etkilere dayanma gücünü artırır.

Pentavitin buğdaydan elde edilen saccharide isomerate bir tür şeker benzeri bir maddedir saç ve cilt üzerinde bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Pentavitinin en önemli olumsuzluğu pahalı bir hammadde olması sebebiyle çok az sayıda şampuanda kullanılmış olmasıdır.Pahalı olduğu için şampuanın fiyatını artıran önemli bir etkendir.