Oleanoik Asit

Oleanoic asit uygulandığı saç dökülme alanında saç kökünde ve saç kökü komşuluğundaki yağ bezinde oluşan 5 alfa redüktaz enziminin sentezini engeller.Bu enzimin engellenmesi saç kökünde oluşup köke zarar vererek dökülmeye sebep olan DHT nin (Di Hidro Testosteron) oluşması engellenmiş olur.DHT oluşumu engellendiği için köke verdiği zarar da engellenmiş olur ve saç dökülmesi durur.

Bilindiği gibi DHT ailesel saç dökülmelerinin (AGA) tespit edilmiş tek suçlusudur ve engellenmesi saç dökülmesi tedavisinde en yüksek başarının elde edilmesini sağlar.

Vücudun diğer bölgelerinde DHT azalmasına bağlı yan etki oluşturmadığı için cinsellik üzerine yan etki oluşturmaz bu diğer 5 alfa redüktaz enzim inhibitörlerine en büyük üstünlüğüdür.

Oleanoik asitle finasteridin etkinlğini karşılaştıran bilimsel çalışmalarda finasteride yakın düzeyde başarı elde edildiği tespit edilmiştir, etkinliği finasterid kadardır ama bölgesel kullanıldığı için finasterid gibi yan etki oluşturmaz.

Oleanoik asit saç dökülmesi tedavisinde kullanılan apigenin, biotinil tripeptid ile birlikte üçlü komplex yapı oluşturur, bu komplex yapıya procapil denir.

Oleanoik Asit