Seboreik Dermatit Şampuanı

Yağlı egzama da denilen seboreik dermatit saçlı derinin en çok karşılaşılan sorunlarından biridir. Sorunun temelinde % 60-70 oranında malessezia furfur adlı mantar tespit edilir bu sebeple önerilecek şampuanda mutlaka mantar öldürücü olmasına dikkat edilir.

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda climbazol,ketokonazol vs gibi aktifler bulunmalıdır, bunlardan birine ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.

Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz. Burada önemli olan konulan maddenin nasıl bir şampuana konduğudur.

Yağlı egzama için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokuludur) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kalitede olmalıdır.

Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.

Climbazol içeren şampuanlardan sonra günlük kullanıma uygun olanlarla tekrar yıkamak gerekmez ancak diğer seboreik dermatit şampuanları ile saç yıkandıktan sonra banyodan çıkmadan önce normal günlük şampuanla yıkama da önerilir.

Ketokonazol içeren ürünler haftada 2-3 defa kullanılmalıdır daha sık kullanımda saçlarda aşırı kuruluk olabilir.

Climbazol içeren şampuanlarda markanın önemi yoktur, önemli olan madde yoğunluğudur ve % 1 den az olmamalıdır, aktif madde % 1 den daha az konursa mantar öldürücü etkinliği yetersiz kalır ve beklenen sonuç elde edilemez.