Saçkıran DPCP Tedavisi

Di Phen Ci Pron (DPCP- difensipron diye okunur) etki mekanizması suquarik asit di butil ester (SADBE) aynıdır. Mutajenik yani vücut gen yapısında değişiklik yapması (sonradan olacak çocuklarının sakat kalabileceği) sebebiyle DPCP adlı maddenin kullanımı SADBE ye göre daha azdır.

Başarı oranları kıyaslandığında suquarik asit di butil ester gibi difen sipronun başarısı da % 90 ların üzerindedir.

Saçkıran tedavisinde DPCP yurt dışında yaygın olarak hazır satışa sunulmuş paketli şekilde vardır ancak Türkiye de doktor reçetesi ile eczacılar tarafından hazırlanarak (majistral ilaç) hastalara verilmektedir. Aktif maddesi çok pahalı ( 5 gramı 1000 TL civarı) olduğu için sadece büyük şehirlerde ve az sayıda eczane tarafından yapılmaktadır, bu sebeple küçük şehirlerde temini mümkün olmamaktadır.

Difenspron (DPCP) adlı madde suquarik asit di butil ester (SADBE) gibi saçkıranın sebebi olan saç köküne karşı oluşan zararlı maddelerin köke vereceği zararı engellemektedir. Yani hastalığı kökünden tedavi etmektedir. Bu sayede sarımsak sürmek, tahriş etmek, kortizonlu merhem kullanmak ve kortizon enjeksiyonundan daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu ilacın başarısını etkileyen en önemli faktör hastalığın yaşı ve yaygınlığıdır. Şöyleki saçkıranla saçların dökülmesinin üzerinden 3 yıl veya daha fazla zaman geçtiyse sonuç başarısı düşük kalmaktadır benzer şekilde yaşı küçük insanlarda da başarı oranı yaşa paralel düşmektedir.

Bu gurup ilaçlardan squarik asit dibutil ester çocuklarda kullanılabilirken difensipron (DPCP) mutajenik etkisi sebebiyle çocuklarda kullanılamaz.

Sonuç olarak

Mutajenik etkisi bir tarafa bırakılırsa Difenspron (DPCP) temelden soruna yönelik bir tedavi seçeneği olduğu için başarı oranı klasik yaklaşımlardan daha yüksektir. Kortizonun sebep olduğu yan etkilere sebep olmaz.