Kafada Yağlanma

Yağlanmanın şiddeti çok değişik olabilmektedir, egzama şeklinde değilse önemli bir sorun değildir ama 2 konu hastayı rahatsız edecektir.

1-Sosyal yaşamda hoş görünmemesi

2-Saç dökülmesine sebep olduğu şüphesi.

Kafada daha doğru ifadeyle saçlı deride yağlanma daha çok görsel sorun olur. Bilimsel veri olmasa da dökülmesi olan insanlarda sıkça yağlanma fazlalığı vardır. Bunun sebebi seyrelme sebebiyle her tele düşen bez sayısında artış olur. Saçı çok yağlı olan kişilerde dökülme şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar.Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkar.

Kafada yağlanmanın nedenleri ;

Sebep olarak en sık görülen şey normalde hastalık yapmayan ama yağ bezlerinden salgılanmayı artıran bir tür mantar olan malessezia furfurdur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarın derideki oranını azaltmalıdır. Malessezia furfur mantarını en iyi temizleyen madde climbazol adlı mantar öldürücü maddedir. Eğer birlikte şiddetli egzama bulgusu yoksa tek başına % 1 climbzaol içeren şampuan yeterli olur ancak şiddetliyse ek ilaçlar kullanmak gerekebilir.

Kafada yağlanma saçı dökermi ?

Aslında bu soru biraz “tavukmu yumurtadan çıkar yoksa yumurtamı tavuktan” sorununa benzemektedir, yukarıda da bahsedildiği gibi dökülmeyle yağlanma ilişkisi farklıdır.

Saçlardaki yağlanma nasıl azaltılır ?

Seboreik dermatitte kullanılan ketokonazol içeren şampuanlar saçı çok kurutur ve hırpalar bu sebeple günlük kullanıma uygun içerinde saç besleyici maddeler de içeren climbazol lü şampuanlar tercih edilebilir.