Şampuan Alırken Neye Dikkat Etmeli

Saç ürünleri içinde en zengin çeşidi olan gurup herhalde şampuandır;yüzlerce markanın binlerce ürününü bulmak mümkündür.

Şampuanlar bilindiği üzere saç temizliğinde kullanılır ama gerçek böylemi yani saç sadece kirlenir mi? Tabiî ki değil saçlar kirlenmenin yanında yıpranır,kırılır,kepeklenir,dökülür vs.

İşte şampuan seçiminde temizliğin ötesinde beklentilerimizde olmalı ve tercihimizi bu beklentiler doğrultusunda yapmalıyız.Özellikle bayanların saç uzatması sebebiyle saç uzun yıllar travmalara (boya,sık yıkama,güneş ışınları,toz,kir vs) maruz kalır ve saçlarda çatallanma,kırılma,dipten kırılarak dökülme,parlaklığını yitirme gibi sorunlar yaşanabilir bu gibi sorunları azaltmanın en etkili yolu saç kalitesini artırmaktır.

Saç kalitesini artırmaya yönelik bilimsel ve etkili yöntem ağızdan hap olarak biotin alınması veya biotin içeren şampuanlar kullanılmasıdır.Biotin kullanımı saçta olduğu kadar tırnaklarda da ciddi kalite artışı sağlar bu sayede tırnaklarda yumuşama,kırılma gibi sorunlarda düzelir.Saç dökülmesine şampuan kullanmak ta mümkündür,dökülmeye bilimsel ürünler kadar olmasa da etkili olan şampuanlar kullanılabilir,ırsi (ailesel) saç dökülmesinde en önemli sebep olan DHT yi bloke ettiği bilinen saw palmetto özütü (LSSRE) içeren şampuan kullanımı dökülme üzerinde etkili olabilir.

Biotini hap olarak kullanmak veya biyotin içeren şampuan kullanmak saçın doğal şartlara dayanıklılığını artırması yanında saçın uzama hızını % 10-30 oranında artırmakta,saç daha parlak ve kalın telli hal almaktadır,bu sayede saç uzatmak daha kolay olmaktadır.Erkeklerde saç genellikle kısa tutulduğu için kalite çok önemli olmamaktadır ama tüyleşmiş kıllar varsa bunların kalitesini artırarak saçın daha dolu görünmesini sağlar.

Şampuanlarda kullanılan bir diğer ürünse ısırgan otu özüdür,bilimsel desteği olmasa da DHT yi baskıladığı yönünde yazılar vardır.

Peki bütün bunların yanında beklentimiz ne kadar olmalı?tabiki şampuanlardan beklentimiz sınırlı olmalı ve özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedavilerde uygulanmalı şampuanları destek amaçlı düşünmeliyiz.