E Vitamini (Tokoferol)

E vitamini diğer adıyla tokoferol gıdalarla alınan ve normal şartlarda eksikliği az görülen bir vitamindir. Antioxidan ve hücre yenilenmesi üzerinde etkilidir.Saç yüksek düzeyde hücre yenilenmesi olan bir yapıdır ve E vitamini eksikliğinde sıkça saç dökülmesi görülebilir diğer taraftan eksiklik olmasa da belli doza kadar fazla alınması etkinliğini artırmasına ve bu şekilde saç kalitesinde artış elde edilmesini sağlar, yani tokoferol saç dökülmesini durdurmaz ve yeni saç çıkışı elde edilmesini sağlamaz ama kalitede ciddi etki elde edilmesine yardımcı olur.

E vitamininin saça etkileri ;

Yukarda da yazıldığı gibi saç ve deri hücre yenilenmesinin en fazla olduğu dokulardır ve hücre yenilenmesinde etkili bu vitamin saç ve deride yenilenme sağlar.

Bilinen en etkili antioxidandır ve vücutta oluşan serbest radikallerin hücre özellikle saç köküne vereceği zararı engeller.

Ceviz, fındık, tüm sebzeler, zeytin yağı, ayçiçeği yağı ve tam buğday unuyla yapılan ekmekte yeterli düzeyde bulunur. Normal şartlarda dışarıdan alınmasına gerek olmaz ama diyet dönemlerinde, beslenme bozukluklarında eksikliği gidermek için ve eksiklik yokken saç ve cilt kalitesini artırmak için destek amaçlı alınabilir.

E vitamini özellikle genel hücre yenilenmesinin yavaşladığı dönem olan menopoz yaşlarında daha fazla ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Menopoz yaşlarında görülen saçlarda zayıflama, kırılma, cansızlaşma, parlaklığını yitirme ve dökülme gibi sorunların tedavisinde ek olarak alınır.