Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç Ekimi işlemi pahalı, zor ve zahmetli ve doğal olarak ta ekilen köklerin her biri kıymetlidir.  Bu sebeple ekim yaptıran insanların operasyon sonrası ekilen saçları kaybetme korkusu vardır. İlk yıkama en önemlisidir ancak şunlar da önemlidir; kaşıma, çarpma, sürtme gibi durumlar hasta açısından dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Saç Ekimi Yaptıranlar

İlk Yıkama Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi sonrası saçın yıkanma ne zaman yapılacağı klinik veya doktorun yaklaşımına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak hepsi de kendi içinde doğru uygulamalardır. Bu biraz her yiğidin farklı yoğurt yemesine benzer. Pansuman ve ilk banyoyu ertesi gün klinikte yardımcı elemanlar yapabilir. Bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafayı sararlar. 2 gün sonra yine klinikte görevlilerce yapan klinikler de vardır. 4 Gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır. Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır.
Bu işin duayenleri daha çok şöyle yaklaşmaktadır; Sargı yapılmadıysa 3 gün sonra hasta tarafından bu işlem için üretilen Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti kullanılmalıdır, bu şekilde 3 günde az çok tutan köklerin zarar verme ihtimali düşer.

Cilt Nemlendiricisi Yanlış Bir Uygulamadır
Yıkama öncesi yaygın olarak cilt nemlendiricisi olarak kullanılan losyon kullanılmaktadır. Oysa son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Çünkü sürülen cilt nemlendiricisini temizlemek saça zarar verebilir. Temizlenmemesi halinde ise mikropların çoğalabileceği kapalı bir tabaka olur.

2 gün sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir yada havluyla sürtmeden dokunarak kurulanabilir. Kirliliğin daha çabuk gitmesi için şu şekilde yaklaşılabilir; sonraki yıkamalarda banyoya girildiğinde önce kafa yıkanır, arkasından vücut yıkanır böylece ilk yıkamada yumuşar hemen arkasından yapılan yıkamada ise bu yumuşayan dokular daha çabuk temizlenir.

Saçları Geç Yıkamanın Zararı Olur mu?

Ekim yaptıranların aslında geç banyonun hiçbir zararı olmaz çünkü kökün yerleştirildiği kanal yada delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir. Ekilen saçlar yerinden oynatılmadığı sürece dış etkilere kapalıdır. Ekim sırasında oluşan pıhtıların yaptığı tabaka da koruyucu bir tabaka oluşturur. Geç yıkamanın kökü yerinden çıkarma ihtimali olmayacağı için daha faydalıdır. Burada tek sorun pıhtıların altında mikropların çoğalarak iltihaba ve köklerin zarar görmesine neden olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Ürünler Kullanın
Ekim sonrasında ilk yıkama işleminde bu işe özel geliştirilmiş ürünleri kullanmak daha mantıklıdır. Sıradan cilt nemlendirici kremler cilt nemlendirmek için üretilmiştir. Kafada oluşan yara bölgesine uygulanması sağlıklı değildir. Şampuan olarak ta sıradan şampuan kullanmak köpürtme sırasında köklere zarar verme ihtimalini artırabilir. O nedenle sadece Saç Ekimi Sonrası yıkamalar için geliştirilmiş olan Postop kullanmalısınız. Ürün hakkında daha fazla bilgiye http://www.postop.com.tr sitesinden ulaşabilirsiniz.

Postop Set bir çok avantaj sağlar, bu avantajlar
Mikropları % 99.9 öldirdiği için iltihap riski sıfıra yaklaşır
Çok daha kolay ve çabuk yumuşatır bu da temizliği kolaylatırır.
Şişliği azaltır
İyileşmeyi hızlandrır
Köklerin yerinden oynamasını engeller