Meyan Kökü

Bilinen en etkili bitkisel kaynaklı kortizon olan Meyan kökü özütü kortizon gibi etki eden ancak kortizonların ( kortikosteroid – steroid)yan etkilerine sebep olmayan fito steroid olarak bilinen bir üründür.

Kortizonlar gibi dokuda istenmeyen reaksiyonlara son verdiği diğer kimyasal kortizonlarla yapılan karşılaştırmalı bilimsel çalışmalarda ortaya konmuştur.

Meyan kökü dokudaki şişliği, kızarıklığı, kaşıntıyı engeller bu sayede dermatit (anal dermatit, seboreik dermatit) gibi durumlarda güvenle kullanılabilir. Bu gurup hastalıklarda yan etkileri sebebiyle kortizonlar 2-4 günden fazla kullanılamazken meyan kökü özütü gerektiğinde daha uzun süre yan etki yaşamadan kullanılabilir.

Meyan kökü bölgesel kullanımı yanında çay yada şurup olarak ta kortizonla tedavi edilen hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Meyan kökünün diğer isimleri; Glycyrrhiza glabra ve melaleuca alternifolia dır.Gerek bölgesel kullanımı geekse ağızdan alınma şeklinde kullanımı konudunda çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma yapılmıştır.Yapılan bu çalışmaların bir kısmı klasik kortizonlarla karşılaştırmalı çalışmalardır ve bir çok çalışma bitkisel kortizon meyan kökünün diğer kortizonlar yerine kullanılabileceği yönündedir.