Saçkıran Nasıl Bulaşır?

Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz saçkıran bulaşıcı değildir. Saçkıran başkasından yada kişinin kendide var olan bir başka bölgesine asla bulaşmaz. Yakında birinde olması yada kişinin farklı yerlerinde yenilerinin çıkması bulaşıcı bir hastalık olduğunu göstermez. Saçkıran diğer adıyla alopecia areata her ne kadar alışıldık dökülmelerden farklı görünse de veya mantara bağlı dökülmeye benzese de allopecia areata değildir.

Alopecia Areata Bulaşıcı mı?

Saçkıran Neden oluşur ?

Alopecia areatanın sebebi kesin bir şekilde ortaya konamamıştır ancak olabilecek sebepler hakkında farklı görüşler vardır, en çok kabul edilen görüş vücudun kök hücrelerine zarar veren madde ürettiğidir, saçkıran sebepleri ayrı bir sayfada incelenecektir.Tahmin edilen bu sebepler arasında hiçbirinin bulaşıcı olma özelliği yoktur.

Hastanın kafasının bir yerindeyken zamanla farklı bölgelerinden çıkması genel olarak bulaşıcı olabileceği daha doğrusu ilk yerden diğer yerlere sıçramış gibi değerlendirilir ama bu değerlendirme tamamen yanlıştır ve bulaşmayı engellemek için herhangi bir önlem almayı gerektirmez.

Bulaşıcı olabilen mantara bağlı saç dökülmesi tip olarak benzese de sebebi, seyri ve tedavisi farklıdır. Çok seyrek görülen saç dökülme tipi mantardan dökülme saçkıran gibi görünür ve bulaşıcıdır ancak mantarda dökülmede hastalığın başlangıç döneminde saç köklerinden cerahatli akıntı gelir oysa alopecia areata da böyle akıntılı dönem olmaz.

Saçkıran hastalığı bulaşıcı değildir bu sebeple sizde yada bir yakınınızda bu sorun varsa korkmayın bulaşmaz. Hatta o kişinin moralini yüksek tutacak girişimlerde bulunarak saçlarının tekrardan çıkmasını sağlayabilirsiniz. Saçkıran problemine en iyi çözüm can sıkıntısı ve stresten uzak kalarak moralinizi yüksek tutarak saçlarınızın tekrardan çıkacağına yani tedavinin etkinliğine inanmak ve bu inancınızı çevrenizdeki insanlarla paylaşmaktır.