Kafada Egzama

Egzama (dermatit) vücudu örten cildin her yerinde görülebilir, görüldüğü yere göre sebepleri farklı olabilir. Mesela ellerde görülen egzama daha çok kullanılan deterjan vs gibi ürünler sebebiyle olurken vücuttakiler daha çok tüketilen gıdalardan kaynaklanır, kıllı bölgelerde ise daha çok yağ salgısı sebebiyle olur. Kafa da kıllıdır ama diğer kıllı yerlerden farklı olarak egzama 2 şekilde karşımıza çıkar

kafada-seboreik-dermatit

-Yağlı egzama; çoğunlukla kepek yapan mantar (malessezia furfur) sebebiyle olur bununla ilgili yazıya ayrı sayfadan bakılabilir.

-Egzama ; Bu sayfada daha çok bu konu ele alınacaktır.

Kafa derisinde egzama nedenleri (seboreik dermatitten ayrı bir durumdur) ;

Egzama çeşitli nedenlerle ortaya çıkan, kişinin psikolojik durumundan etkilenebilen, dermatolojinin sık rastlanan hastalıklarından biridir.Beyaz tenli kişilerde görülme sıklığı daha fazladır ve tekrarlama eğilimi olan bir hastalıktır.Başka birine bulaşmaz.

Kafada egzama belirtileri;

Saçlı deride kırmızılık en sık bulgudur.

Kaşınma

Nemlilik

Kabarcıklar ve ciltte hafif ödem

Yağlı olan tiple ortak belirtiler

Fazla yağlanma

Yoğun yada orta düzeyde kepek

Kafada egzama neden olur ;

Sebep genellikle bulunamaz ama şunlar akla gelir.

Kuaförlük hizmetlerinde kullanılan kimyasallar

Saç şekillendiriciler ( sprey, jöle, wax vs)

Boyalar

Kapatıcılar ( topik alerjisi )

Şampuanlar

Kremler

Kullanılan diğer alerjik olabilecek ürünler.

Tedavi;

Öncelikle dermatitin tipi belirlenmelidir ve buna göre tedavi seçilmelidir eğer seboreik dermatit ise ; mantar için climbazol içeren şampuanlardan biri başlanmalıdır

Seboreik dermatit bulguları yoksa egzamadır ve şampuandan farklı ürünler tercih edilmelidir. Akla ilk gelen kortizonlardır ancak yan etkileri sebebiyle bitkisel kortizon meyan kökü extractı içeren solusyonlar tercih edilebilir.

Hastalığın yeniden ortaya çıkmasını engellemek için asıl sebep bulunup kullanımdan kaldırılması gerekir.

Hastalık tekrarlarsa bitkisel kortizonlar ( fito steroid – meyan kökü özütü) tekrar kullanılabilir ancak her defasında ne kullanıldığına dikkat edilmeli ve sebep bulunmaya çalışılmalıdır.

Doku reaksiyonunu azaltıcı ürün.bitkisel kortizon içermesi sebebiyle yan etkisiz