Saçın Yapısı

Saç keratin adlı bir tür proteindir. Disülfit, yağ ve hidrojen bağları sayesinde dayanıklı bir yapısı vardır. En dayanıklı katman dış katmandır.
Saçın rengini içindeki melanin pigmenti verir. Melanin pigmentinin miktarı değişik renklerin oluşmasını sağlar.
Saçın tipini (düz-kıvırcık) disülfit bağlarının yoğunluğu belirler. Disülfit bağları kıvırcık saçta daha yoğundur.
Saç incecik olmasına rağmen çok katmanlıdır ve çoklu liflerden oluşmuştur.Saçtaki çatallanma bu yapıların ayrılmasıyla ortaya çıkar.
Saç, derinin en üst tabakası olan epidermisten, dermise uzanan dermal papilladaki folliküler ünitenin içinde oluşur. Daha sonra uzayarak epidermisi deler ve dışarı çıkar.
Vücudun diğer bölgelerindeki kıl yapıları farklılık gösterse de genel temel yapı yakındır.

sacin-yapisi-keratin

Saç, derinin en üst tabakası olan epidermisten, dermise uzanan dermalpapilladakifolliküler ünitenin içinde oluşur. Daha sonra uzayarak epidermisi deler ve dışarı çıkar.
Saç, kök denilen bulbus kısmındaki hücrelerin salgısı ve çoğalarak yapı değiştirmesiyle oluşturularak cilt yüzeyine doğru itilir.
Saçın oluşumu gibi saçı döken sebepler de bu bölümde etkili olmaktadır. Şöyle ki; Saç kökündeki üretimi sağlayan hücrelere zarar veren DHT (Di Hidro Testosteron) kökü yağlayan yağ bezinde testosterondan oluşmaktadır. DHT oluşumunu engelleyen ilaçlar da bu bölgede 5 alfa redüktazı engelleyerek DHT oluşumunu engeller.

sacin-ayrintili-yapisi