Seboreik Dermatit

Kafa derisi seboreik dermatitin en sık yerleştiği yerdir.Deri saçın altında kalsa da diğer vücut alanları gibi cilt hastalıkları olan bir bölgedir,daha yağlı olması sebebiyle yağ kaynaklı hastalıklar daha sık görülür.Saçlı deri seboresine egzaması da denir,genel olarak egzama olarak değerlendirilebilir ama aşırı kepek olması seboreik dermatit teşhisi koydurur.

Saçlı deri seboreik dermatitinde şu bulgular vardır.
Pul gibi kepekler dökülür
Islaklı hissedilir
Kızarıklık vardır
Kaşıntı olur bazen dayanılmaz düzeylere çıkar.
Deri pürüzlü bir hal alır düzgünlüğünü yitirir.
Egzamanın sebepleri
Sebebi net olarak ortaya konamamıştır,aşırı yağlanma ve cildin çok hızlı yenilenmesi olarak açıklanır ama bunarlın gerçek sebebi kesin bilinmemektedir.Genel inanış malessezia furfur adlı mantar hastalığına bağlı olarak geliştiği yönündedir.
Tedavi
Sebebi çok net olmadığı için tedavisi de net değildir.Genellikle kortizonlu solusyonlar ve mantar ilacı kullanılır.
Saçlı deriye kortizonlu krem yada solusyonlar kullanılması şikayetlerin hızla düzelmesini sağlar ama kronik bir hastalık olduğu için yeniden ortaya çıkar ve kortizonu yeniden kullanmak gerekir.Kortizonlu ürünlerin yoğun kullanılması hem ciltte sorunlara sebep olabilir hem de saçı dökebileceği yönünde bilgiler vardır.
Mantar tedavisinde çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış TTO ile birlikte bitkisel kortizon olarak kabul edilen meyan kökü extractı içeren solusyon kullanılması halinde hem mantar tedavi edilmiş olur hem de kortizon etkisi elde edilirken yan etkisi yaşanmamış bu sayede yeni cilt ve saç sorunları oluşturulmaz. Ayrıca daha fazla bilgi için http://www.seboreikdermatit.net sitesinden yararlanabilirsiniz.