Zinc Pyrition

Çinkonun bir tür formülize edilmiş halidir, yoğun kepek tedavisinde en yaygın kullanılan maddedir,tek başına yeterli olabilmektedir ancak aşırı kepek, yağlı egzama ve sedef hastalığı gibi kepeğin çok abartılı olduğu durumlarda climbazol ile etkinliğinin çok arttığı bilinmektedir.

Zink pyrition kepeğin sebebi olan hızlı cilt yenilenmesine bağlı olarak gelişen ölü cilt tabakasını eriterek sorunu çözer bu etkisine keratolitik etki denir.Gerek seboreik dermatit te gerekse aşırı kepeklenmede asıl sorun mantar olduğu için ek olarak climbazole kullanılması tedavide başarıyı artıracaktır.

Zink pyritionun tek kullanım şekli şampuanlardır, değişik yapıda şampuanların içinde bulunur haftada 2 den fazla kullanılamayan şampuanlarda kullanılabildiği gibi günlük kullanıma uygun kaliteli şampuanlarda da kullanılmaktadır.Hafif kötü kokuludur ancak kaliteli şampuanlarda bu kötü koku büyük oranda azaltılmıştır.

Zink pyrition + climbazol ile yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır ve tek başına zink pyritiondan daha iyi sonuçlar alınmıştır.Yağlı egzama veya aşırı kepeğiniz varsa tercihiniz zink pyrition ve climbazol içeren bir şampuan olmalıdır.