Kafa kaşıntısı ve kepek

Kafada kaşıntı problemin en önemli sebepleri hiç şüphesiz kepek problemidir. Her iki bulgu bir araya geldiğinde mutlaka birşeyler yapmak gerekir.  Burada kaşıntımı kepek yapar, kepekmi kaşıntı yapar yoksa her ikisinin sebebi aynımıdır sorusu akla gelir.

Her ikisinin kaynağı mantar
Aslında kafa kaşınmasıyla kepek aynı sebeple ortaya çıkan iki bulgudur ve kepeğe sebep olan mantar (pitrosporum ovale-malessezia furfur)’dur. Kafada mantar normalde herkeste bulunabilen ancak herhangi bir şikayet daha doğrusu hastalık yapmayan bir bulgudur. Saçlı deride belli bir yoğunluğu geçtiğinde klinik bulgular vermekte olup, ilk bulgu kepeklenme ve buna bağlı kafada kaşıntıdır, tedavi edilmezse sonraki dönemde yağlanma ve daha seyrek olarak ta saç dökülmesi görülür. Mantar dışında stres, kullanılan ürünlere bağlı alerjik reaksiyonlar, saçta kuruma, sık yıkama, sedef hastalığı (psoriazis), seboreik dermatit (yağlı egzama), ciltte kuruluk, sabun kullanımı da kepek ve kaşınma yapabilir.

Kepeksiz Kafa Kaşıntısı Yapan Hastalıklar

  • Alerji
  • Sivilce çıkması
  • Saç biti

Kafa Kaşıntısı ve Kepek Tedavisi
Her hastalık gibi bunun tedavisi de sebebe yönelik olmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi en sık sebep mantar yoğunluğunda artıştır. Mantar yoğunluğunu azaltmak daha doğrusu bu mantarı tedavi etmek için climbazol veya ketokonazol içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Ketokonazol içeren şampuanlar ciltte ve saçta ciddi kuruluk yaptığı için haftada 2 defa kullanılabilir. Bir süre sonra kesilmesi gerekli olup, oysa climbazol içeren şampuanlar günlük kullanıma uygun üretildiğinden saç ve cilt kalitesini değiştirmez. Bu sebeple climbazol içeren şampuanlar tercih edilir. % 1 yoğunlukta olanlar kullanılmalıdır. Sürekli kullanmakta sakınca olmamakla birlikte istenirse haftada 2 defa bu diğer günler istenilen herhangi bir şampuan kullanılabilir.

Kafada kaşıntı

Kaşıntı ve kepeğin sebebi yağlı egzama ise bu durumda tedavi daha ciddi olmalı ve içeriğinde meyan kökü özütü ve TTO içeren solusyonlar şampuanla birlikte kullanılmalıdır. Kepek ve kaşınmaya sebep olan mantar hafif düzeyde bir mantar hastalığı olup, ciddi düzeyde iltihabi akıntılara sebep olabilen saç köküne ulaşıp onu öldürebilen mantar hastalığından ayrı bir durumdur.