Dimetikon

Saç biti tedavisinde kullanılan 3 grup ilaç bulunmaktadır. Bunlardan bitkisel olanı zaman ve para kaybından başka işe yaramadığı için herhangi bir bilimsel yönü yoktur. Bir diğeri zehir içerenler de tehlikeli olduklarından ve bit tarafından giderek daha etkisiz hale getirildiği için hızla terk edilmektedir. Üçüncü ve en etkilisi ise tüm kullanıcılarda % 100 başarı sağlayan Dimetikon (dimethicone) içeren ilaçlar yaygınlaşmaktadır.

Buharlaşmayan silikon yapısında bir maddedir, dimetikon içeren ilaçlar hazırlanırken % 4 aktif madde % 96 siklometikon içerecek şekilde olmasına dikkat edilir. En etkili formülün bu olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Siklometikon hızlı buharlaşan bir maddedir.

Dimetikon nasıl etkiler ?
Saç karışımla ıslatıldığında bitler, yavruları ve yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı bu sıvıyla kaplanmış olur. Siklometikon oda ısısında hızla buharlaşır ve geride dimetikon kalır. Geride kalan bu aktif madde biti çepeçevre sarar ve bit nefes aldıkça solunum borusunu tıkar. Nefes borusu tıkanan parazit havasız kaldığı için dakikalar içinde ölür. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür, ancak yumurtalar doğrulma zamanına göre yeterince etkilenmeyebilir. Bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavşaklar için ikinci defa kullanması önerilir.

Bit Tedavisinde Kesin Çözüm Sunar
Etkisi fizikidir yani sonuç mutlaktır. Parazit mutlaka boğulup ölür, parazitin ilacı tanıyıp zamanla ilaca karşı savunma mekanizması geliştirme ihtimali yoktur. Tarım ilacı olarak ta kullanılan permetrin veya malation gibi zehirli ilaçlar gibi parazitin kanına geçerek zehirleme şeklinde olmadığı için parazit savunma mekanizması ( direnç) geliştiremez. Zehir içeren ilaçlara en büyük üstünlüğü budur.

Dimetikon Hangi Bit Türlerinde Etkili Olur?
İnsanlar ve bazı hayvanlarda görülen Bit (Pedikulozis) insan vücudunda saç, gövde, kasıklar ve giysiler üzerinde bulunurlar. Bununla ilgili daha fazla detaya http://www.sacbititedavisi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Dimetikon içeren ilaçların asıl kullanım yeri Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) olup, ancak kasık biti için de kullanılabilir. Vücut yada elbisede görülen bitlerin tedavisi için kullanılmaz.

Dimetikon içeren ilaçlar nasıl kullanılır ?

Sprey, şampuan veya solüsyon şeklinde satışı yapılmaktadır. Sprey, şampuan veya solüsyon uygulandıktan sonra en az 15-20 dakika beklenir sonra saçlar hafif ıslakken sık dişli tarakla saçlar diplerinden başlanarak sirkelerden ve bitten arındırılır. Ayrıntılı kullanım bilgileri ilgili sayfada mevcuttur.

Dimetikon yan etkileri
Bilinen yan etkisi yoktur.

Pedikap Saç Biti İlacı
Özellikle 12 yaş altındaki çocukların en sık saç sorunları arasında yer alan Saç Biti (Pedikulozis Kapitis) tedavisi için yeni bir ürün geliştiriyoruz. Pedikap adını vereceğimiz ürün Dimetikon içeren sprey ve şampuandan oluşacaktır. Sağlıklı insanlar Pedikap Şampuanı kullanarak bit problemine karşı koruma kalkanı oluşturmuş olacaktır.