D.U.P.A

D.U.P.A (Diffuz Un Patterned Allopecia) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş “sebebi tanımlanamayan tüm kafada yaygın saç dökülmesi” anlamına gelen bir hastalıktır. Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi belirli alanlardan değil yaygındı, kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinste de görülür. Ense kısmında da kayıp vardır ve üst kısımlar düzeyindedir.

DUPA(diffuz un patterned allopecia) Belirtileri

Tüm kafada yaygın şekilde ciddi kalite kaybı ve seyrelme vardır, kökün mikroskopik incelemesi yada saç analizinde ek bir belirti saptanamaz. Saçkıranın bir tipi olan alopecia totalisle karıştırılabilir ancak alopecia totaliste aniden tamamen kayıp olur ve parlak cilt meydana çıkar.

DUPA Sebepleri

Sebebi bilinmemektedir ancak şunlar akla gelir;

Kansızlık (anemi)

Guatr (tiroid hastalığı)

Bağ dokusu hastalıkları

Hormonal hastalıklar

Şiddetli duygusal sorunlar

Yoğun stres

Yakının ölümü gibi üzücü olaylar

Yoğun diyet uygulamaları

Dökülme yapan ilaçlar

Otoimmün yani vucudun kendine karşı yaptığı reaksiyonlar

DUPA Saç Dökülmesi Tedavisi

D.U.P.A. tedavisinde en doğru yaklaşım tespit edilebiliyorsa sebebin (guatr,kansızlık,diğer hormonal bozukluklar,diyet,stres gibi) tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır. Sebep bulunamıyorsa geniş spektrumlu yani zengin içerikli saç tabletleri kullanılabilir bu konuda Xpecia Tabletten cevap alma ihtimali yüksektir. Bölgesel ilaç önerilmez ancak önemli bir sorun olduğu için % 3 procapil içeren spreyler denemelidir ancak sorun kafanın her yerinde olduğu ve spreyin tüüm alanlara uygulanmasının zor olması sebebiyle sonuç almak zordur.

DUPA

Saç ekimi asla önerilmez çünkü enseden alınıp dökülme alanına ekilen saçlarda zamanla döküleceğinden ekilenler de dökülür. Sakaldan kök alınarak ekim yapılabilir. Sakal ve göğüs kılları DUPA dan etkilenmediği için sakal ve göğüs kısımlarından kök alınarak ekim yapılabilir. Bu durumda kökler dengeli dağıtılmalıdır. Çok fazla sakal yoksa fazla beklentiye girilmemelidir çünkü vücut kılları dolgunluk sağlamada yetersiz kalır.