Hastalığa Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi direk saçın kökünde gelişen olaylardan kaynaklanabileceği gibi diğer hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu sayfada diğer hastalıklardan kaynaklanan olrak ortaya çıkan dökülmeler ele alınacak.

Saç Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar

Hastalıklardan kaynaklanan dökülmelerle ilgili olarak kısaca tedavilerine de değinilecek

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi

Kadınlarda adet döneminde olan aylık kan kaybı sebebiyle demir eksikliğine anemisi sık görülmektedir ve yine bayanlarda görülen dökülme sebepleri araştırılırken en çok tespit edilen dökülme sebebi olarak demir (ferrum) eksikliği anemisi görülmektedir. Geniş spektrumlu yani çoklu içeriği olan kadın tipi tabletlerde demir bulunması aynı anda demir eksikliğini de düzelteceği için tedavide ek bir ürüne yani demir ilacına ihtiyaç olmaz.

Demirin direkt saçın metabolizmasında etkili olmasa da eksikliğinin kansızlığa ve bu yolla dökülmeye sebep olabileceği yönünde bir çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Demir ilacı verilerek kansızlığın tedavisi yapıldığında saçın dökülmesi de durmaktadır. Demir eksikliğinin bir diğer sonucu ise menopoza girmiş kadınlardaki saçta kalite kaybıdır.Bu konuda çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır.

Eksikliğine bağlı dökülmenin tedavisinde demir yanı sıra biotin, keratin, pantotenat, L-Sistin (sistein), çinko, magnezyum, methionin gibi saçın kalitesini artıran ve diğer dökülmenin sebeplerini de birlikte tedavi eden fomüle edilmiş ilaç kullanımı daha doğru bir yaklaşım olur.

Dökülmenin sebebinin demir eksikliği anemisine bağlı olup olmadığı kan tahlili ile tespit edilir. Tespitte duruma göre ya içeriğinde ferrum da bulunan Xpecia Tablet veya ferrosanol, ferroduodenal gibi kan yapıcı ilaçlar verilir. Kansızlık çok derinse aynı içeriğe sahip iğneler kullanılır.

Guatr Saç Dökülmesi

Boyunda şişlik şeklinde karşımıza çıkan guatr hastalığı tiroid adlı organın hastalığıdır. Guatr da hormon düzeyine göre iki çeşit vardır hormonların düşük olması ve hormonların yüksek olması (zehirli ), dökülmenin şeklide bu hormon düzeyine göre değişik karakterde olabilmektedir.

Zehirli olduğunda daha çok kırılma şeklinde karşımıza çıkarken, hormon düşüklüğünde parlaklığını kaybetme, sönükleşme, kökten dökülmeler şeklinde görürüz.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hormonların düşük olduğu hipotiridide hücre metabolizması yavaşlar, ciltte kuruma olur. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak kılların üretim hızı düşer ve dökülme olur, yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı dökülmeye telogen effulium denir. Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Hormonların yüksek olduğu zehirli guatr hastalığında ise daha çok kırılma şeklinde dökülür,kökten dökülme olmaz.

Guatra bağlı saç dökülmelerinin tedavisi

Tabiî ki önce asıl hastalığın tedavisi yapılır. Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışarıdan hap olarak tiroid hormonları alınır. Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenlerin bir kısmı geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır. Zehirli guatr da ise hormon düzeylerini normale indirecek tedavi verilir.Her iki durumda da guatr tedavisine başlandığında saça yönelik olarak günlük 10 mg B7 vitamini veya keratin, L-sistin, metionin, çinko, magnezyum gibi saçın kalitesini artıran, gingko biloba gibi köke giden kan miktarını artıran maddeler içeren geniş spektrumlu ilaçlar kullanmak geri dönüş hızını ve uzama hızını artırır. Guatr hastalığında genellikle sprey tarzı veya şampuan gibi bölgesel ürün kullanımı değil kökten beslemek için tablet formunda ilaçlar önerilir. Demir eksikliğine bağlı dökülme tedavisi gibi bir yaklaşım izlenir.

Çinko Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Çinko insan vücudunun homeostazisini korumak için çok önemlidir ve hormonların, sinyal moleküllerinin ve enzimlerin ana bileşenlerinden biridir. Çinko eksikliği gıda kaynaklı yetersiz çinko alımından veya malabsorpsiyon sendromlarından, artan gastrointestinal ve idrar kayıplarından ve çeşitli ilaçların verilmesinden kaynaklanır. Oral çinko uygulamasının çinko eksikliğine bağlı alopesiyi başarılı bir şekilde iyileştirip iyileştirmediğinii test etmek için çinko eksikliğine bağlı telogen effluvium’lu beş hastayı ağızdan çinko uygulaması ile tedavi ettik.
Tüm hastalarda, saçta dökülme durdu. Çinko eksikliğine bağlı alopesi için çinko uygulaması, hepsi büyüme döngüsünün normal kontrolü için gerekli olan metalloenzimler, kirpi sinyal ve immünomodülasyonun uygun aktivitelerini geri kazanabilir.
Department of Dermatology, Kurume University School of Medicine, and Kurume University Institute of Cutaneous Cell Biology, Kurume, Japan. dan çevrilmiştir

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadın tipi dökülmeler erkeklerden farklı sebeble olur, erkeklerde ailesel dökülme denilen hormonlara bağlı dökülme (AGA) % 95 görülürken kadınlarda bu oran % 50 kadardır geri kalan dökülmeler ise guatr, kansızlık, stres, emzirme, gebelik ve ağır diyet gibi sebeplerle olmaktadır.
Ailesel dökülmelerde yani erkek tipi dökülmelerde genellikle bölgesel olarak procapil veya minoxidil içeren spreyler ve beraberinde tabletler kullanılırken kadın tipi dökülmelerde daha çok tabletle tedavi tercih edilmektedir.Ağızdan tedavideki amaç temel sorunun metabolizmayla ilgili olmasıdır ve saça kökten etki edilmesi gerekmesidir.Bir diğer sorunsa kadınlarda saçlar uzun olduğu için sprey kullanımı daha zordur.
Kadınlardaki erkek tipi dökülmeler yani daha çok tepe ve önde dökülme varsa bölgesel olarak procapil içeren spreylerden biri yanı sıra saçı kökten besleyen tabletlerden alınmalıdır.
Kadın tipi dökülmede ise tabletle tedavi daha pratik ve etkilidir.Tabletle tedavi için şu özellikler aranmalıdır; bayanlarda en sık sebeplerden biri kansızlık olduğundan ilacın içinde demir (ferri) yanı sıra saç kalitesini arttıran B7 vitamini, saçın yapım maddesi keratin ve L-Sistin, çinko, magnezyum,kanlanmayı artıran ginkgo biloba yeterli miktarda olmalıdır.
Bayanlardaki dökülmelerin yarısını oluşturan erkek tipi dökülme tedavisinde ise en etkili herbal ürün saw palmetto dur bu sebeple tedaviye bölgesel veya ağızdan uygulanan üründe saw palmetto da yeterli dozda olmalıdır.
Bu maddeleri yeterince içeren bir tablet kökten dökülme, kırılarak dökülmeler ve kalite kaybı gibi sorunlarda olumlu cevap alınmasını sağlar. Saçınız için ilaç alıyorsanız özellikle içeriğini değerlendirmeden hangi ilacı alacağınıza karar vermemelisiniz.

Seboreik Dermatit saç dökülmesi yaparmı

Seboreik dermatit saçın değil saçlı derinin bir hastalığıdır.normalde kökler bu durumdan etkilenmediği için saç dökülmesi beklenmez anca ciltte yaptığı reaksiyon zamanla köke zarar verecek düzeye gelebilir. Dökülmede bir diğer sebepse seboreik dermatit tedavisinde kullanılan kortizonlu losyonlardır,kortizon kafa derisini incelterek kökün beslenmesini bozabilir bu durum da saçı dökebilir.
Seboreik dermatitteki dökülmenin bir sebebi saçlı deride mantar yerleşmesi olabilir çünkü sebore teşhisi konulan kişilerin % 60 kadarında malessizia furfur adlı mantar tespit edilir.

Genel olarak değerlendirildiğinde seboreik dermatiti olanlarda dökülme dermatit olmayanlara kıyasla çok daha fazladır.

Tedavi yaparken kortizonlu ürünler kısa sürede kesilmeli yada fitosteroid denilen bitkisel kortizon içeren ürünler tercih edilmeli, mantara etkili ürünlerdetea tree oil içeren ürünler kullanılmalıdır.