Procain

Asıl kullanım yeri bölgesel uyuşturma olan prokain (procain) uygulandığı alanda uyuşukluk yapma hissi yanı sıra başka etkilere de sahiptir. Bilinen en etkili damar genişletici (vazodilatasyon) maddedir ve uygulandığı alanda kılcal damarlarda kan dolaşımı 2-6 kata kadar artar. Kan dolaşımının artması köklere daha fazla besin ve oksijen getirdiği için beslenme artışı olur. Kan akımının bir diğer faydası da o alana uygulanan diğer aktif maddelerin ( sadbe solusyondaki capsaicin ve squarik asit di butil ester) daha iyi emilmesini ve daha etkili olmasını sağlar.

Saçkıranda (alopecia areata) kullanımı da damar genişletici etkisinden yararlanma şeklindedir. Dökülme alanına bölgesel olarak uygulanan procain bölgedeki damarları genişleterek daha çok kan akımı sağlar, ve etkisi sarımsağın saçkıranda etkisine benzer.

Prokainin in saçkıranda kullanıldığında iki etki gösterir

1-Bölgesel olarak damarları genişletir ve bu sayede hasar görmüş kıl kökleri daha iyi beslenir.

2- Uygulanan alanda uyuşturucu etkisinden yararlanmaktır. Capsaisin ve squarik asit di butil ester in ciltte yaptığı yanma hissinin azalmasını sağlar.

Procain in kullanıldığı bir diğer tedavi yöntemi mezoterapidir. Mezoterapide ( saç dökülmesi ve saç ekimi sonrası, yüzde kırışıklık, vücutta selülit için mezoterapileri) bölgesel kan akımını artırmak ve birlikte yapılan diğer ilaçların emilimini ve etkinliğini artırmak için kullanılır. Mezoterapi formüllerinin olmazsa olmazı procaindir ve her mezoterapi uygulamasına eklenir.

En yaygın kullanıldığı yer ise penisilin in enjeksiyon formları dır. Kalçadan yapılan penisilin adlı antibiyotiklerin tümünde procain de vardır.