Saç Biti İlacı

Pedicülozis yani saç biti bir tür parazittir, mücadelesi

ve tedavisi çok kolaydır. Özellikle kalabalık yaşamın olduğu kreş ve okullar sebebiyle zaman zaman yaygınlaşan bir sorundur. Yastık ve diğer ortak kullanılan malzemeler aile içinde bulaşmaya da sebep olur.

Saç Biti Tedavisi

Saç biti tedavisinde 2 gurup madde içeren ilaçlar kullanılır.Biri uzun yıllardır kullanılan böcek ilacı içeren gurup diğeri son yıllarda kullanıma sunulmuş paraziti boğarak öldüren silikon içeren gurup.Bunların etki mekanizmaları farklıdır.

-Böcek içerenler (insektisitler);Biti zehirleyerek öldürür yavşaklara etki etmediği için 10 gün sonra tekrar uygulanmalıdır.Böcek zehri içermesi sebebiyle tehlikeli bir ilaçtır ve dikkatli kullanılması gerekir.İçmek öldürücü olabildiği için çocuklardan kesinlikle uzak tutulmalıdır.Bitler zamanla zehre karşı savunma geliştirip zehirle öldürülemez güce erişebilir.Bu gurup ilaçlar çok dikkatli kullanılmalı ve kesinlikle çocukların görebileceği yerde bırakılmamalıdır.Bu gurup ilaçlar şampuan yada solusyon tarzında üretilir.

-Silikon içeren ilaçlar;Silikonun suyla karıştırılmış halidir,saça uygulandıktan sonra su buharlaşır geride silikon kalır bu silikon bitin etrafını sararak havasızlıktan ölmesini sağlar.% 100 etkilidir ve böcek zehrindeki gibi zamanla dayanıklı hale gelemez.Bit yumurtalarını yeterince etkileyemeyeceğinden 10 gün sonra tekrar uygulanması gerekir.Silikon (dimetikon) içeren ilaçlar sprey şeklinde üretilmektedir.

Bunlarla bit tedavisi yapıldıktan sonra bitin tekrar yerleşmesini engellemek için bit kovucu şampuan,toka,tarak gibi ürünler kullanılmalıdır.Bit tedavisi yaptırmak tekrarını engellemeyeceğinden ulaşılabiliyorsa kaynak olan kişinin tedavi olması sağlanmalıdır.Korunmak için geliştirilen toka gibi aksesuarlar çocuklar için idealdir.

Hair Pharma olarak saç sorunları için sürekli yeni ürünler geliştirmekteyiz. İzin ve klinik çalışmaları devam eden zehir içermeyen saç biti ilacımız yakında piyasaya verilecektir.