Saç Kalitesi İçin Biotin

Biotinin, suda çözünen bir B vitaminidir formülü C10H16N2O3S dir.Saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır,bu özelliği yüzünden, biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.Vitamin H, biyotin ve B7 vitamini olarak ta isimlendirilmektedir.

Saç Dökülmesi Biotin

Hap olarak 300 mikrogram (0.3 mg) ile 10 000 mikrogram (10 mg) arasında değişen tablet ve pastil formları,tırnak solusyonu ve şampuanların içinde kullanılmaktadır.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Biotin suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, bilinen yan etkisi yoktur.

BİOTİNİN SAÇA ETKİLERİ

Saç kalitesini artırır,saçın uzama hızı artar.Saçın güneş ışığı,toz,kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar.Saçın döngüsünü uzatarak saç dökülmesini azaltır.saç yapısına benzer yapıda olan tırnak sorunlarının çözümünde de kullanılır.Diğer bir kullanım alanı ise şeker hastalığında kan şeker düzeyinin dengelenmesi ve şekere bağlı organ hasarlarını azaltmasıdır.

B7 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Sağlıklı saç ve cildin anahtarı biotin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin işareti olabilir. Tip 2 bağımsız diyabet hastaları biyotin takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 9000 mikrogram biyotin takviyesinin tip 2 diyabette kan şekerini dengelediği göstermiştir.

Biyotin eksikliği diğer B vitamini türlerinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir.

BİOTİN FAZLALIĞI

Biotinin en büyük kaynağı bağırsaktaki mikropların ürettiği biotin olduğu için günlük ihtiyaç miktarı tam bilinmemektedir.Deneysel çalışmalarda biotinsizlikten kaynaklanan sorunun çözümünde günlük 20 mg biotin yeterli olmaktadır.

Günlük 5 mg alan tek tük vakada tüylenme şikayeti görülse de günlük 10 mg alan şeker hastalarında ilacı bırakmayı gerektirecek kadar aşırı kıllanma tesbit edilmemiştir.Kişisel hassasiyetler ayrı tutulursa saç sorunu yaşayan ve saçlarında kalite artışı sağlamak isteyen bayanlarda günlük 1-2 mg,saç dökülme sorunu olan erkeklerde günlük 10 mg önerilir.

BİOTİN İÇEREN GIDALAR

B7 vitamini bağırsakta hastalık yapmadan yaşayan (saprofit) mikroplar tarafından üretilir ancak bunun ne kadarının emildiği konusunda kesin veriler yoktur.Kaynağın daha çok gıdalar ve ilaçlarla alım olduğu bilinmektedir.

Buğday be buğday kaynaklı ürünler,Sakatatlar (Karaciğer ve böbrek),Süt ve süt ürünleri,Deniz ürünleri,İstiridye,Istakoz

Alabalık,Maya ve mayalı gıdalar,Soya fasulyesi,Karnabahar,Tavuk göğsü,Yumurta.

Özetle biotin saç ve tırnak sorunlarında kullanılan B7 vitaminidir ve güvenle kullanılabilir.