Saç Uzama Hızını Artırmak İçin Sistin

En önemli etkisi saçın kalitesini artırarak uçtan kırılmaları engeller ve saçın uzama hızını artırır.Keratin ön maddelerinden birisidir,L-Sistin olarak ta bilinen aminoasittir 2 L-Sistin birleşik haldedir ve sistein olarak bulunur.Methionin ile birleşip keratin oluşturur.

Birleşme için çinko gereklidir.Direk olarak ve keratin üzerinden saça kalitesini veren maddedir.Vücutta sistin eksikliği keratin sentezini azaltacağından saç kırıklarında artış olur.Özellikle saçların uç kısımları sistin alımının azaldığı durumlarda kırılma eğilimine girer.Saç kalitesini artırmanın en etkin yolu sistin alımıdır.Özellikle uçlarda çatallanma L-sistin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Erkeklerde saç uzatma yaygın olmadığı için düşük doz alımı yeterlidir ancak saçını uzatan erkekler ve bayanların saç kalitesinin yüksek olması gerekir bu durumda günlük 40 mg L-sistin alımı uygun olur.

Sistein gıdalarda az miktarda bulunur ve bu genellikle yeterli olur ama azalması durumunda ortaya çıkan ilk bulgu saçların uçlardan kırılması, uzama hızının yavaşlaması ve kalite düşüklüğüdür.