Telogen Effluvium

Bayan saç dökülmeleri arasında 2.sırayı (% 50 oranında görülen erkek tipi saç dökülmesi bayanlarda da en sık sebeptir) oluştururken erkeklerde çok daha seyrek görülen bir saç dökülmesi sorunudur.

İki ana guruba ayrılır;
1-Doğal nedenlerle(Fizyolojik) telogen effluvium;
Hastalık değildir tedavi gereksinimi duymadan saçlar kendiliğinden geri çıkar.Yeni doğanlarda doğumda var olan saçların dökülmesi bu guruba girer,hastalık olarak değerlendirilmez tedavi gerekmeden saçlar kendiliğinden doğal halini alır.Hamilelik sonrasında görülen saç dökülmesi sebebi çok açık değildir saçlar hamilelik ve sonrasında dökülür tedavi gerekmeden kendiliğinden büyük ihtimalle kendiliğinden geri çıkar.Saç kalitesini artıran biotin (B7 vitamini),panthotenic asit (B5 vitamini),L-Sistin,keratin (saçın yapı taşıdır) gibi maddeleri içeren ürün kullanımı dökülen saçların daha çabuk ve kaliteli çıkmasını sağlar. Hamilelil süresince alınan 2 mg B7 vitamini hamlelik süresince ve sonrasında olabilecek saç dökülmelerini engeller.
2- Hastalık olarak değerlendirilen (patolojik) telogen effluvium;
Hastalık veya yaşam koşullarından dolayı görülen saç dökülmesidir,bunlar;
Guatr (tioid bezinin az veya fazla çalışması durumu)
Kansızlık(anemi) demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi olarak adlandırılır
Yetersiz beslenme; saçın yapım maddeleri daha az alınmış olur
Proteini düşük beslenme ; saç methionin ve L sistinden oluşturulan bir tür protein olan keretindir
Ağır diyet durumları yetersiz belenme gibidir
Stres; sebebi izah edilememiştir.
Genellikle temel sorunun düzeltilmesi dökülen saçların büyük oranda geri çıkmasını sağlar.Diğer dökülme tiplerinden farklı olarak kansızlıkta varsa saç dökülmesine etkili maddeler yanı sıra demir (ferrum) de alınmalı yada saç ürünleri ile birlikte demir de içeren ilaçlar tercih edilmelidir. Bu hastalığın her iki formunda da ortak özellik dökülme aylar içinde gerçekleşir ve saçlar incelerek dökülür.Yukarıdaki hastalıklar sebepler arasında sayılsa da sıkça bu hastalıkların tespit edilemediği telogen effluvium vakalarına da rastlanır.
Telogen effluvium tedavisi ; Bölgesel olarak sprey ve benzeri ürünler yerine daha çok ağızdan alınan hap şeklinde tedavi daha doğru bir yaklaşımdır. İçeriğnde demir yanı sıra biotin, keratin, çinko gibi çok yönlü içeriğe sahip xpecia tablet veya benzeri bir ilaç ilk tercih olmalıdır. Şampuan olarak biotinli şampuanlar kullanılabilir. Temelde yatan sebep varsa o düzelene kadar tedaviye devam edilmelidir, saça yönelik tedavi tercihen 6 ay aralıksız sürdürülmelidir.