Yağlı Egzama İçin Şampuan

Yağlı egzama kafada en çok şikayete kaşıntı ve kepek sebebi olan kronik hastalıklardan biridir, vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisi ve diğer kıllı alanlardır. Saçlı deride kızarıklık,büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler varsa yağlı egzama düşünülmelidir.

Egzama Şampuanı

Yağlı egzamanın % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (massezia furufur,pitrosporum ovale) dır.Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan ilaç ve şampuanlar önerilir.

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü climbazol veya ketokonazol gibi bir mantar öldürücü bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition olması başarıyı artıracaktır.

Yağlı egzama için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz.

Yağlı egzama (seboreik dermatit) için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokulu olduğundan tercih edilmez) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır.

Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.Bilimselliği kanıtlanmış ürünler arasında en az yan etki yapan dermotto losyonu araştırmadan hangi ürünü kullanacağınıza karar vermemelisiniz.

Sonuç olarak

Yağlı egzama hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tek ürünle tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla birlikte şampuan kullanılmalı tekrarını engellemek için climbazol içeren şampuanlardan tercih edilmelidir çünkü climbazol içeren şampuanlar günlük kullanıma uygun olarak üretilir, saç besleyici ve saçlı deriyi rahatlatıcı maddelerde içerir. Unutmayın egzama kronik bezdirici bir hastalık olsa da doğru ilaç ve şampuanlarla başarıyla ve kalıcı olarak tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir.