Zeytinyağı saç dökülmesini önler mi?

Doğal yöntemlerle dökülme tedavisi dendiğinde halk arasında en yaygın bilinen iki yağ vardır zeytinyağı ve bademyağı. Yağlar ciltten emilemeyecek kadar büyük moleküllerdir deriyi geçemezler ve saç köküne asla ulaşamazlar. Bu sebeple dökülme köktense hiçbir etkisi olmaz. Yani ailesel dökülme gibi saç kökünün DHT denilen hormonla tahribatı sonucu olan dökülmelerde veya telogen effluvium, kansızlığa bağlı dökülme ve strese bağlı kayıplarda yağların hiçbir etkisi olmaz.

Bademyağı ve Saç Sağlığı

Kırılarak dökülmelerde etkilidir.

Ancak sorun kökten değilse yani daha çok kırılma şeklindeyse gerek zeytin yağı gerekse diğer yağlar faydalı olabilir. Zeytin yağı daha çok kuru saçlarda kuruluğa bağlı olarak oluşan kırılarak dökülmeleri durdurur. Yağ saçın kalitesini artırır ve kırılma,çatallanma gibi sorunlar düzelir. Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir kısmı kırılarak dökülmedir ve zeytinyağından yarar görebilir.

Kırılarak dökülmeler dışında genetik dökülme, kansızlığa bağlı dökülme, guatr hastalığına bağlı dökülme, gebelik ve doğum sonrası dökülmelerde yağların faydası olması beklenmemelidir.

Aslında normalde saçı bu tür sorunlardan korumak için her kıl dibinde bir tane yağ bezi vardır ve sürekli salgı yaparak kılı dış etkilerden korur, bu salgının azalması parlaklıkta azalma, cansızlaşma, sönükleşme, daha çabuk kırılma gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Dışarıdan uygulanacak yağlar bu açığı kapatmış saçta canlanma, parlama, kalite artışı ve kırılmalarda azalma sağlar.

Çok önemli fark olmasa da badem ve zeytin yağı diğerlerine tercih edilebilir. Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgi ve Op. Dr. Atilla KAYA’ya sorularınız için http://www.sacdokulmesitedavisi.net sitesini kullanabilirsiniz.