Kutalin Krem

Kutalin krem

Kutalin Kremin İçeriğindeki Maddeler

İçeriğindeki aktif maddeler optimum oranlarda kullanılmıştır.
Dexpanthenol  %5
E vitamini %0,5
Hamamelis virjiniana %5
Klorheksidin dlukonat %0,15
Triticum vulgare  %5
Çinko oksit %5
Allantoin %2
Suncat MTA %5
Bu aktif maddelere ek olarak dolgu maddeleri bulunur.

Maddelerin Etkileri

Dexpanthenol
B5 vitamininin ön formu olarak kullanılmıştır. Provitamin olduğu için deriden emilimi daha kolaydır bu da etkinliğini arttırmaktadır. Yara iyileşme hızını arttırıcı etkiye sahiptir. Kolajeni arttırdığı için yara iyileşmesini hızlandırması yanı sıra birçok kozmetik üründe bulunur.

Vitamin E
Tokoferil acetat. Antioksidandır, deride yaşlanmaya bağlı gelişen değişiklikleri geciktirir, iyileşmeye olumlu katkı sağlar. Kozmetik ürünler yanı sıra ağızdan da alınabilen bir vitamindir.

Hamamelis Virjiniana
Yarada büzüşme sağlayarak yara alanının küçülmesine yardımcı olur. Protein çökelmesi ile yeni doku oluşumunu hızlandırır. Tek başına kullanıldığı gibi diğer yara iyileştiricilerle kombine de kullanılabilmektedir.

Klorheksidin
Mikrop öldürücü ve çoğalmasını engelleyici etkisi vardır. Klorheksidin en yaygın şekilde ameliyat öncesi dezenfeksiyon uygulamalarında ve ağız içi cerrahi işlemler sonrası bakımda önerilir. Antimikrobiyal etkisiyle sürüldüğü alandaki bakteri,  mantar ve virüslerin iltihap yapma etkisini engeller. Deri tarafından en rahat tolere edilen diglukonat formu kullanılmıştır.

Triticum vulgare
Buğdaydan extraksiyonla üretilir. En yaygın yara iyileştirici maddedir. Birçok kronik yaranın tedavisinde önerilir. Bunun yanı sıra pişik kremlerinde de bulunur.

Çinko oksit
En sık kullanıldığı yer yüzeysel deri yanıklarıdır. Mikrop öldürücü etkisi güvenilir düzeydedir. Bebek pişik kremlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarını engelleyerek yara yerinde kahverengi leke oluşmasını engeller.

Allantoin
Üç farklı bitkiden extraksiyonla elde edilmektedir. Aloe vera, lotus ve karakafes otundan edilir. Nem tutucudur. Cilt elastikiyetini arttırır. Yaranın nemli kalmasına katkı sağlar.

Suncat MTA
Son dönemde üretilmiş en etkili ultraviyole engelleyicidir. UVA ve UVB blok etkisi ile güneşin zararlı ışınlarından deriyi korur. Yara iyileşmesi döneminde oluşabilecek pigmentasyonu (lekelenme) engelleme etkisi vardır.

Kutalin Krem Kullanımı

Doktorunuz farklı şekilde kullanım önermediyse günün farklı saatlerinde 2-3 defa kullanmak yeterlidir. Yaralanma alanında ince bir tabaka oluşturmak yeterlidir. Yaz aylarında güneşe çıkılacaksa o saatlerde yenilemek lekelenme ihtimalini azaltır.

Kutalin Krem Bebeklerde Kullanılır mı?

Bebeklerin pişiklerinde ve yüzeysel yaralanmalarında güvenle kullanılabilir. Bölgesel kullanımda engel olmamakla birlikte emziren annelerin meme başı çatlaklarında kullanırken emzirme öncesi krem temizlenerek uzaklaştırılmalıdır.

Kutalin Krem Yan Etkileri

Tespit edilmiş bir yan etkisi yoktur. Seyrek olarak karşılaşılan alerji durumunda kullanımın sonlandırılması gerekir.

Soru Sor - Yorum Yap